Posts tagged "video"

Jak je o mně známo, jsem milovníkem Absinthe a vždycky trochu trpím, když vidím lidi, jak si nad ním zapalují kostku cukru a provádí další veselosti. Pravý absinthe se pouze ředí vodou a pokud je to dobrý absinthe, tak začně bělat (tzv. “louche”). Na to se můžete mrknout na videu výše. To je ten pravý absinthe a ne to, co se u nás většinou jako absinth prodává a je to spíš mazání na kolena. 

Mimochodem dobrá stránka o Absinthe je Zelená víla. Jeden cítát ze stránek:

Nebyla by to náhoda, kdybyste se zeptali absinthového odborníka na český absinthe a dostali odpověď, že jde o oxymóron. Bohužel donedávna tomu tak opravdu bylo. Český absinthe, neboli absint, resp. absinth má s pravým absinthem pramálo společného. Podobnosti nalezneme pouze u zelené (a to ještě uměle vytvořené) barvy a právě počeštěným pojmenováním „absint“.

Illegal to be you - Kaleidoscope Trust. Trochu mi to připomíná i kampaň o antisemitismu za protektorátu, která proběhla u nás.

explore-blog:

SETI astrobiologist Jill Tarter calculates the odds of intelligent alien life, animated

(via explore-blog)

Vzácné video zachycující Wassily Kandinského při práci z roku 1926. V češtině vyšla jeho knížka “O duchovnosti v umění”, kde popsal své vlastní chápání umění a základní myšlenky abstraktního umění vůbec. Několik citátu jsem zde vybral:

"Výstavními sály se potloukají davy lidí a plátna posuzují slovy jako "pěkné" či "skvělé". Ten, kdo chtěl něco říci, neřekl nakonec nic, a ten, kdo měl naslouchat, zase neslyšel.
Tomuto stavu umění se říká l’art pour l’art.
Tomuto ničení vnitřního znění, na němž spočívá život barev, tomuto mrhání uměleckými silami se říká “umění pro umění”.”

"Právě zde se projevuje úzká provázanost mezi barvou a formou nejpřesvědčivěji. Vezměme například žlutý trojúhleník, modry kurh a zelený čtverec, a pak zase trojúhleník zelený, kruh žlutý, čtverec modrý atd. Budou to fenomény působící naprosto rozdílně a jinak."

"Obdivovatelé uměleckých děl (a zvláště pak znalci) nebyli k vnímání obrazů vedeni, a proto v nich hledají všechno možné (popis reality, projev umělcova temperamentu - tedy bezprostřední výraz jeho nálady, tzv. "malbu", reprodukci anatomie, perspektivy, vnější znaky citového rozpoložení atd.), avšak přitom nejsou schopni vcítit se do vnitřního života obrazu, bezprostředně se oddat jeho účinkům."

Citována z Wassily Kandinsky: O duchovnosti v umění (NKP). Triáda 209.

Open Culture

The LEGO Turing Machine. Z lega vytvořený model základního počítače, jak ho udělal Alan Turing. Fascinující video. Minulý týden by oslavil 100 let. 

Open Culture

explore-blog:

Van Gogh’s “Starry Night” recreated in 7,000 dominoes 

Large Hadron Collider rap. Nejlepší způsob, jak vysvětlit, jak něco funguje, je repoovat o tom :)

Toto je podle všeho první filmové zpracování Hobbita, poprvé promítané 30. června 1966. Aby toho nebylo málo, tak ho ilustroval Adolf Born. Scénář psal Gene Deitch a producent byl William L. Snyder. Původně se plánovalo něco většího, ale nakonec díky Snyderovi se ušil trochu horkou jehlou. Navíc jak poznamenává Deitch: "we had taken some liberties with the story that a few years later would be grounds for burning at the stake. For example, I had introduced a series of songs, changed some of the characters’ names, played loosely with the plot, and even created a girl character, a Princess no less, to go along on the quest, and to eventually overcome Bilbo Baggins’ bachelorhood! I could Hollywoodize as well as the next man…" (http://genedeitchcredits.com/roll-the-credits-01/40-william-l-snyder/)

Původně chtěl Gene Deitch udělat tento film dokonce s Jiřím Trnkou. A o této animované verzi píše: Ten film se podle mého názoru vůbec nepřiblížil nádheře, kterou jsem si původně představoval.” Doporučuju přečíst si celý příběh vzniku tohoto filmu na odkazu výše. Je to dost zamotaná záležitost :)

Původně jsem se o tomto filmu dozvěděl zde: http://www.juxtapoz.com/Illustration/rediscovering-the-hobbit

Abych se přiznal nikdy jsem žádné “ohlédnutí” nebo něco podobného nepsal a ani to nepovažuji za nějak užitečné. Vzpomněl jsem si, že mi před rokem “kdosi” přál k narozeninám s tím, že “25 je ten nejlepší věk” a tak jsem si řekl, jestli to fakt byl tak dobrý rok. A byl :) Jak jsem ale říkal psát o tom nepovažuji za prospěšné a ani zajímavé, takže když jsem si jen tak projížděl fotky za minulý rok, tak mne napadlo, že by bylo lepší to zpracovat jen tak bezeslov. Myslím, že to vyšlo docela dobře :)

Hudba: Erik Satie

Myšlenky jsou jako vlny na hladině

twitter.com/daviddostalArchív

Kontakt

RSS